Хто на сайті

На даний момент 17 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
Про стан оплати праці та легалізації робочих місць протягом 11 місяців 2013 року на підприємствах,установах та організаціях Теплицького району.
П'ятниця, 06 грудня 2013 06:27
Конституція України гарантує право кожного громадянина на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. На даний час роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Крім того розмір заробітної плати за першу половину місяця не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
За недотримання норм чинного законодавства щодо своєчасної виплати  заробітної плати винні особи притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

Управлінням праці та соціального захисту населення  на постійному контролі в районі тримається стан виплати заробітної плати. Протягом одинадцяти   місяців 2013 року проведено вивчення з питань оплати праці та трудових відносин на  128  підприємствах району, виявлено 357 порушень. За результатами видано довідки для усунення виявлених порушень в місячний термін, передано матеріали 7 перевірок(СВК»Сокирянське», МПП»Надія-2»,МПП»Ліліт» та інші)  в ТДІП , згідно рішення тимчасової комісії для відповідного реагування згідно вимог законодавства.

При проведенні вивчення стану оплати праці  на підприємствах, установах району  всім керівникам та спеціалістам підприємств за необхідності надаються консультації та роз’яснення з питань дотримання норм трудового законодавства в частині оплати праці .

Станом на 01.12.2013 року у Теплицькому районі підприємств, де не встановлено державні мінімальні гарантії щодо розміру заробітної плати (1147 грн.)  не виявлено.
При вивченні оплати праці на підприємствах району в основному встановлено неповний робочий день або неповний робочий тиждень, оплата праці працівників згідно з ч.2 ст.56 КЗпП України  провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку ,тобто на таких працівників гарантії з оплати праці поширюються у вигляді мінімальної заробітної плати не у місячному, а в погодинному розмірі і керівники підприємств дотримуються таких розмірів.

Порушеннями законодавства про оплату праці, які дуже часто зустрічаються, є: порушення строків  виплати заробітної  плати  яка має виплачуватись в робочі дні  з проміжком часу, що не перевищує 16 календарних днів  чим  порушуються  вимоги  ст. 115  КЗпП України(ТОВ «Кубличське ХПП», МПП»Зустріч», Кивачівська сільська рада, МКП »Будівельник» та інші), при звільненні працівників, в день звільнення не проводиться виплата всіх сум, що належать працівникам при звільненні,  чим порушуються вимоги ст. 116 КЗпП України «Строки розрахунку при звільненні»(ТОВ»Камянецьке-Агро», ТОВ «Теплицький КХП», ФГ Власюк О.Д.,СТ»Лакомка» та інші).було виявлено факти недотримання мінімальних гарантій з оплати праці у МПП»Чайка», СТ»Діамант» .виявлені суми донараховані працівникам та виплачені у місячний термін.

Згідно ст. 96 КЗпП України «Про оплату праці», формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), проте встановлення посадового окладу на рівні мінімальної заробітної плати  працівникам включаючи і керівника – має місце в МПП»Автокомфорт», КП »Розвиток», ФГ»Ніна»,ФГ»ВНІ».Дане порушення суттєво впливає на рівень середньомісячної заробітної плати.
Керівники перевірених підприємств, установ, організацій інформують управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації про усунення виявлених порушень. Станом на  1 листопада поточного року кількість поданих відповідей становить   94 % від перевірених (по шести  підприємствах термін надання відповідей про усунення порушень не настав).

Питання стану виплати заробітної плати на підприємствах району знаходиться на постійному контролі у керівництва районної державної адміністрації, працює комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Станом на 01 грудня  2013 року проведено 11 засідань комісії, заслухано 100 керівників підприємств району. На засіданнях комісії розглядалися питання як своєчасності виплати заробітної плати, так і виплати заробітної плати  у розмірі не менше  встановлених законодавством мінімальних гарантій та пошуку шляхів підвищення рівня оплати праці, легалізації заробітної плати.

Управлінням праці та соціального захисту населення проводиться щомісячний моніторинг стану виплати заробітної плати по підприємствах району, звітуючих в районний відділ статистики. За даними моніторингу середньомісячна(оперативна)  заробітна плата по підприємствах звітуючих в районний відділ статистики за  жовтень 2013 року становить 2400,00 грн.(за вересень-2160,0  грн)- ріст 111%..
За даними департаменту соціальної політики( вих. №08-3859 від 12.11.2013р.) середньомісячна заробітна плата працівників  на підприємствах Теплицького району за січень-вересень 2013 року становила  2216,00грн.(85,1% до рівня по регіону ). Згідно даних  моніторингу за  жовтень 2013 року високий рівень середньомісячної заробітної плати в на  слідуючих  підприємствах району Ладижинській філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» (7230,00 грн. (за 10 місяців.-4417,00 грн.)), Теплицькій філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» (3200,0 грн.(за 10 місяців-2331,0 грн.), Теплицьких електромережах (3780,0 грн.,(за 10 міс.-3881,0 грн.),ТОВ»Теплик-Агро» (2740,0 грн.(за 10 місяців-2343,0 грн.), А/ф ПСП»Ташлик» (2410,0 грн.), ТОВ»Агро-Соя» (3470,0 грн.(за 10 місяців-3019,0 грн.).разом з тим низький рівень середньомісячної заробітної плати на підприємствах  СВК»Поділля» (1290,0 грн.), ТОВ»Рубін «(1350,0 грн.),СТОВ А/ф «Росоша»(1540,0 грн.).
На постійному контролі в районі знаходиться і стан заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях району.
Станом на 1.12.2013р. заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах району відсутня. Однак, в районі є одне підприємство-банкрут, яке має заборгованість із заробітної плати перед своїми працівниками, в сумі 542,0 тис. грн.. – це ТОВ «Теплицький молокозавод». Райдержадміністрація неодноразово зверталась до арбітражного керуючого, щодо вжиття відповідних заходів, однак на превеликий жаль, вплинути на нього на районному рівні немає важелів. За останньою інформацією завод уже вп’яте виставляється на торги, але реальних покупців на даний час не знайдено.     
Це питання неодноразово заслуховувалось на засіданнях Тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Неодноразово надсилались відповідні листи як до арбітражного керуючого (ліквідатора), так і в контролюючі органи. Ініційовано позови працівників підприємств до суду для вирішення питань виплати заборгованої заробітної плати в примусовому порядку. Протягом жовтня місяця 2011 року погашено 78 тис.грн. заборгованості з заробітної плати за рахунок виконавчих дій.
29.04.2013р. відбулося засідання комітету кредиторів на якому прийнято рішення знизити ціну на майновий комплекс ТОВ «Теплицький молокозавод» до 3140,0 тис.грн. та виставити на відкриті торги через Вінницьку товарну універсальну біржу за зниженою ціною, що включає в себе:
- майно яке перебуває в заставі ПАТ «Укрсіббанк» - 2940,0 тис.грн. (нерухоме майно, будівлі та споруди виробничого призначення (21 об’єкт та обладнання);
- майно яке не перебуває в заставі – 200,0 тис.грн. (обладнання 33 позиції та автотранспорт в кількості 14 одиниць.)
23.05.2013 р. відбулися  відкриті торги підприємства, покупця не було.
На жаль, чинне законодавство України у сфері банкрутства не забезпечує швидку та ефективну ліквідацію неплатоспроможних підприємств, що призводить до низки проблем, які неможливо вирішити на районному рівні.
В свою чергу, районна державна адміністрація не стоїть осторонь вищезгаданих проблем. Зокрема, в поточному році двічі надсилались пропозиції до потенційних інвесторів (власників відомих торгових брендів), які працюють у молокопереробній сфері. Однак питання на сьогодні залишається невирішеним.
В районі проводиться значна робота з легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Щотижнево проводяться рейдові огляди робочою групою з питань легалізації з виплати заробітної плати та зайнятості населення.. Протягом січня - листопада 2013 року проведені   рейдові огляди  з питань  легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення та вивчення стану оплати праці та трудових відносин на 128 підприємствах, установах та організаціях району. За результатами виявлено 102 найманих працівники без оформлення належним чином трудових відносин, як результат – 78 робочих місць легалізовано., в тому числі 5 працівників оформились фізичними особами підприємцями, підвищено заробітну плату 640  працівникам, переведено на повну зайнятість  більше 100 працівників підприємств району.

Начальник управління праці та соціального
захисту населення райдержадміністрації
В.ПОМАГАЙБО

 

 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше