Хто на сайті

На даний момент 31 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
Служба зайнятості нині не просто надає соціальні послуги в межах законодавства, а відповідає в цілому за реалізацію державної політики у сфері зайнятості (інтерв’ю директора Теплицького районного центру зайнятості Василя Мальони)
Середа, 11 грудня 2013 08:24
Василю Миколайовичу, Ви очолюєте службу, яка покликана задовольнити потреби жителів нашого краю у знаходженні роботи. Яким на сьогодні є стан справ у сфері зайнятості населення Теплицького району?

Потрібно зазначити, що ринок праці складається не в центрі зайнятості, а його формують попит і пропозиція, працездатні люди і роботодавці. Аналіз ринку праці за неповний 2013 рік характеризується стабільним зменшенням показників зареєстрованого безробіття, створенням нових робочих місць.

Ця позитивна динаміка відбувається за тісної взаємодії нашої служби з виконавчою владою та органами місцевого самоврядування району на виконання завдань керівництва держави щодо забезпечення громадян України гідною роботою та відповідною заробітною платою не залежно від місця проживання.

Завдяки сприянню служби зайнятості за 11 місяців 2013 року її послугами  скористались 1411 незайнятих громадян,  працевлаштовано 635 осіб проти 574 за минулий рік, знято з обліку з різних причин 269 осіб, пройшли  професійне  навчання 233 особи, брали участь у громадських та роботах тимчасового характеру - 267, для підвищення конкурентоспроможності громадян на ринку праці видано 17 ваучерів для перекваліфікації і перенавчання.

Сьогодні найвразливішими категоріями населення є молодь, яка не має необхідного стажу роботи і не може працевлаштуватись, і люди старшого віку - неконкурентоспроможні в сучасних умовах. Як служба зайнятості працює у напрямку забезпечення їх роботою?

Щодо роботи з молоддю, то основу увагу ми акцентуємо на роботі з тими, хто ще навчається і не визначився з майбутньою професією – учнями-випускниками загальноосвітніх закладів. Щорічно після закінчення навчального року в школах працюють пришкільні табори. Працівники районного центру зайнятості  з метою активізації профорієнтаційної роботи у цьому році відвідали 8 пришкільних дитячих оздоровчих обєднань. Також була проведена професіографічна екскурсія до КП «Теплицька центральна районна лікарня» за участі десятикласників Теплицьких загальноосвітніх закладів. Учнів ознайомили з професією «фельдшер-лаборант». Такі професіографічні екскурсії допомагають  молодим людям краще зорієнтуватись у власному професійному виборі, розширити кругозір та уявлення про службу зайнятості. На базі Теплицької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 наприкінці навчального року відбувся урок профорієнтації з учнями 11 класів. На базі  Теплицької ЗОШ  І-ІІІ ст. № 1 в рамках реалізації Плану заходів з підвищення рівня фінансової грамотності населення на 2013 рік районним центром зайнятості було ініційовано проведення заходу з учнями 10 класів на тему «Фінансова грамотність для учнівської молоді».  Основним завданням проведення заходу було роз’яснення щодо ведення сімейного бюджету, основних принципів фінансового обліку, виховання звички до заощаджень та  інвестицій, підготовка молоді до сучасного життя.

Сучасні ринкові відносини потребують звільнення свідомості людей від залишків споживацької психології і розуміння того, що робота залежить від нас самих, від нашої мобільності, готовності до навчання, до змін. Для тих громадян, яким виповнилось більше 45 років і страховий стаж яких становить не менше 15 років, існує програма перенавчання за спеціальним ваучером.  Завдяки Закону України «Про зайнятість населення», який набрав чинності з початку поточного року, шляхом перепідготовки, спеціалізації чи підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності люди мають можливість конкурувати на ринку праці та жити гідним життям. На отримання ваучера мають право як безробітні, так і зайняті громадяни. У цьому році 17 особам вручено документи на право перенавчання.

Також вимагають окремої уваги такі неконкурентоспроможні категорії населення як інваліди, особи, які повернулися з місць позбавлення волі. Цього року отримали роботу 28 осіб з обмеженими фізичними можливостями,  5 колишніх ув’язнених потребують працевлаштування.

Розкажіть, як центр зайнятості співпрацює з місцевими роботодавцями?

Закономірно, що у нашому аграрному регіоні за відсутності дієвих ринкоутворюючих підприємств основними роботодавцями виступають керівники фермерських господарств. Вони не спроможні у повній мірі задовольнити потреби ринку праці. Працівниками нашої служби для підвищення зацікавленості роботодавців у створенні додаткових робочих місць використовуються різні форми взаємодії: семінари, зустрічі, «круглі столи», дні центру зайнятості, ярмарки вакансій, індивідуальні бесіди, інформування через ЗМІ, презентації професій тощо.

На даний період проведено 78  семінарів з роботодавцями та  10 виїзних акцій в територіальні громади сіл району. Усі ці заходи покликані проінформувати потенційних роботодавців  про існуючі вакансії, надати роз’яснення законодавчої бази у сфері зайнятості населення, ознайомити з новими підходами щодо прийняття на роботу та звільнення, порядку оплати праці та можливості працевлаштування осіб квотної категорії тощо, а для безробітних це можливість ознайомитись з інформаційними матеріалами, отримати кваліфіковані консультації з працевлаштування та професійного навчання, із започаткування власної справи, з правових аспектів праці та зайнятості менш конкурентоспроможних громадян.

На 2013 рік в усіх сферах економічної діяльності передбачалося створити 260 нових робочих місць, фактично станом на жовтень 2013 року було створено 248.

Поряд зі створенням, ліквідовано 230 робочих місць. З підприємств, установ, організацій у зв’язку зі скороченням, змінами в організації виробництва вивільнено 34 працівники. Здебільшого з сільськогосподарських підприємств, на яких відбулась реорганізація.

А у якому форматі Ваша служба співпрацює з безробітними?

Нашими спеціалістами активно проводиться консультативно-інформаційна робота з безробітними. У цьому році проведено вже 236 профінформаційних і 182 профконсультаційних семінарів з безробітними. Відбуваються індивідуальні бесіди про можливість профорієнтації, надається психологічна допомога, проводяться тестування на відповідність певній категорії професій та низка інших заходів.

Василю Миколайовичу, які здобутки стосовно започаткування власної справи Ви можете назвати?

Коли людина опиняється без роботи, вона практично завжди починає відчувати потребу соціальних гарантій. Тут є свого роду зачароване коло: депресія внаслідок втрати роботи, стан апатії, втрата соціальних зв'язків, втрата багатьох можливостей знайти роботу. І от саме у цей період найактивніші та най рішучі громадяни роблять кардинальний крок у своєму житті і подальшому розвитку – вони вже не шукають робоче місце, а відважуються і створюють його самі. Таких сміливців у межах району з початку року виявилось 8. Вони отримали одноразову матеріальну допомогу, розмір якої вираховувався індивідуально, і відкрили власну справу. Зазначу – це молоді люди віком до 35 років.

Скажіть, що можна порадити тим людям, які не можуть цього зробити,  не мають можливості знайти постійне місце роботи,?

Швидше поради потребують не тільки безробітні, але й роботодавці, в чиїх силах, певною мірою, змінити ситуацію. Служба зайнятості докладає максимум зусиль для того, щоб допомогти громадянам знайти хоча б тимчасову роботу і тим самим поправити їх фінансове становище. Для цього існують такі види робіт як громадські і роботи тимчасового характеру. На осіб, зайнятих на громадських роботах, поширюються соціальні гарантії – право на пенсійне забезпечення, виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності. Особлива увага приділяється особам, які тривалий час перебувають на обліку в центрі зайнятості. У 2013 році активно використовували оплачувані громадські роботи 12 територіальних громад району, на жаль, решта сільських рад не користуються цим ефективним шляхом працевлаштування людей.

Василю Миколайовичу, підсумовуючи сказане, які перспективи на 2014 рік Ви можете окреслити?

На завершення хочеться сказати, що наша служба й надалі якомога якісніше виконуватиме усі завдання, покладені на нас державою, для  підвищення рівня зайнятості жителів району.

Щодо перспектив, то економічні показники розвитку в нинішньому році додають впевненості, що ринок праці розширюватиметься, а зайнятість населення відповідатиме потребам виробництва.

Записала головний спеціаліст відділу
інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю райдержадміністрації
Наталя Берегова

 

 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше