Хто на сайті

На даний момент 30 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
Профілактика та лікування онкологічних захворювань – одне з першочергових завдань медичних працівників
П'ятниця, 07 лютого 2014 13:55

Рак, як хвороба, що вражає людину, відома з незапам'ятних часів. Палеонтологи знайшли пухлинні зміни в щелепі первісної людини, що жила близько півмільйона років тому. Рак згадується в стародавніх папірусах. Чому ж проблема злоякісних новоутворень стала такою актуальною саме останнім часом?

Соціально-економічний прогрес і величезні досягнення медицини в боротьбі із тяжкими інфекціями, дитячою смертністю й туберкульозом призвели до того, що люди стали жити набагато довше. Сьогодні людині більше всього загрожують хвороби, що найчастіше зустрічаються в літньому й старечому віці, і однією з таких хвороб є рак.

Проблема раку багатогранна. Від того, наскільки вчасно і професійно спрацюють медики на шляху раннього виявлення цієї страшної хвороби, без перебільшення, залежить наше майбутнє. Тому серед завдань Президента України у сфері охорони здоров’я пріоритетним є виявлення онкопатології на ранніх стадіях та, відповідно, зниження онкозахворювань. Саме це має стати одним із ключових моментів роботи сімейного лікаря.

Перший крок у цьому напрямку було зроблено в 4-х пілотних регіонах нашої країни, у тому числі у Вінницькій області, де протягом двох років вже функціонує модернізована мережа первинної ланки сімейної медицини. Серед населення має стати «популярним» відвідування лікаря для профілактичного огляду.

Для цього основною передумовою є наближеність медичних закладів до пацієнтів. За три роки експерименту у пілотних регіонах кількість амбулаторій збільшилась на 57 %, їх оснащеність – мінімум втричі. Первинна лікарська допомога стала поступово географічно наближатися до пацієнта.

За 3 роки роботи пілотного проекту можна відмітити позитивні тенденції щодо боротьби із злоякісними новоутвореннями. Зокрема, у Вінницькій області -  95% випадків  онкопатології зовнішніх локалізацій  на ранніх стадіях  виявляються на первинному рівні.

Не менш значущим став той факт, що скринінг ранніх форм  раку молочної залози і шийки матки – підтримується надбавками до заробітної плати медичних працівників. Саме ці показники враховуються при визначенні рівня надбавки до зарплати лікарів та медичних сестер. Практика таких надбавок з жовтня 2014 року буде запроваджена по всій країні.

Згідно даних Теплицького районного медичного центру первинної медико-санітарної допомоги на диспансерному обліку знаходиться 825 онкохворих (станом на 01.01.2014р.), з них вперше виявлено 100 осіб, у занедбаному стані знаходяться 11.

Нещодавно, 4 лютого,  вся країна відзначала Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями, який має спонукати людей відповідально ставитися до свого здоров’я та своєчасно звертатися до лікарів для діагностування недуги на ранніх стадіях.

Для профілактики онкозахворювань лікарями та медсестрами загальної практики сімейної медицини, фельдшерами та акушерками здійснюється низка заходів:

- проводяться якісні  подвірні обходи населення, яке проживає на дільницях  їх обслуговування;

- проводяться онкоогляди населення, під час яких особлива увага приділяється населенню непрацездатного віку ;

- контролюється направлення  хворих  при зверненні  в лікувальні заклади району;

- жінки направляються  в оглядовий жіночий кабінет з метою виявлення на ранніх стадіях раку шийки матки;

- проводиться санітарно-просвітницька робота, під час якої особлива  увага звертається на висвітлення таких захворювань як  рак шийки матки, рак молочної залози у жіночого населення, рак простати у чоловічого населення, рак ротової порожнини.

Варто зазначити, що в райдержадміністрації діє комісія із соціального захисту онкохворих, хворих на туберкульоз та з важкими соматичними захворюваннями, рішенням якої протягом 2013 року було виділено коштів на суму 25700 грн. для лікування онкохворих.

 

 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше