Хто на сайті

На даний момент 124 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
ШЛЯХ КОБЗАРІВ – ЦЕ ШЛЯХ НАРОДУ!
Вівторок, 11 листопада 2014 08:43

На битій дорозі гурт людей, серед них - повільно перебирає пальцями струни кобзи незрячий старець. Звучить кобза, лине вона своєю думою-піснею до наших сердець через ціле тисячоліття. Духовно єднає нас із далекими пращурами... А що ж сучасні кобзарі? Хто зараз грає на кобзах і бандурах?..

 

8 листопада 2014 року  у Вінниці відбулося обласне свято  кобзарського мистецтва «Струни вічності» ім. В.Перелюка започаткований управлінням культури і туризму облдержадміністрації спільно з обласним центром народної творчості та відділом культури і туризму Вінницької райдержадміністрації. Мета проведення свята  - сприяння подальшому розвитку і популяризації кобзарського мистецтва, вшанування пам’яті та збереження мистецької спадщини визначного українського кобзаря, композитора, письменника, народного майстра, нашого земляка Володимира Максимовича Перепелюка.

Володимир Перепелюк - людина, яка все своє життя присвятила бандурі. Впродовж 26 років він був солістом-бандуристом державного хору під керівництвом Григорія Вірьовки. Вийшовши на пенсію, працював лісником у Вороновицькому лісництві Вінницького району, але бандури не покидав. Володимир Максимович - автор багатьох пісень, думТече вода в синє море», «За думами думи», «Не женися на багатій», «Нема гірше,як в неволі» (За Т.Шевченком), «Слава Кобзареві», «Дівочі мрії»), які часто називають народними. Саме йому відомий український кінорежисер Олександр Довженко запропонував зіграти ролі кобзарів у своїх кінофільмах «Сліпий музикант» та «Поема про море». Перепелюк відомий як автор цікавих повістей  для дітей із життя тварин і птахів  та автобіографічної повісті «Вийшов Кобзар із Поділля». Збірки з його оповідками неодноразово друкувалися у видавництві «Веселка», його твори знають не лише на Україні, а й далеко за її межами.

B концертній залі Вінницького училища культури ім..М.Д.Леонтовича,  в рамках  свята  проходив  концерт за участю кращих бандуристів Вінницької області та відомих бандуристів України. На сцені  звучали оригінальні твори для бандури різних форм:  українські народні пісні,  сучасні інструментальні твори  сучасних композиторів. Специфічною особливістю на святі кобзарського мистецтва стало поєднання різновидів музичного виконавства - співу, інструментального супроводу та сольного інструментального виконання на бандурі.

Бандура – не архаїзм, а перспективний та прогресуючий інструмент, - такі переконання залишив після себе майстер-клас  заслуженого артиста України, доцента Львівської національної академії  ім. Миколи Лисенка Тараса  Лазуркевича. Він представив велику концертну програму оригінальних творів, продемонстрував різні техніки гри та способи  звукодобування на бандурі, які запропонував використовувати бандуристам для збагачення тембрових відтінків при виконанні творів сучасних композиторів.

Завдячуючи підтримці Теплицького відділу культури і туризму в особі Віктора Прокопенка,  серед  учасників  свята   був і колектив Теплицької  дитячої музичної школи – ансамбль бандуристів «Донечки»Грабова Анастасія, Коновалюк Вікторія, Олійник Софія,  Пекалюк Анна, Самко Марина та Костик Альбіна хвилювалися та налаштовувалися на відповідальний виступ разом із своїм керівником Грабовою Аллою Олексіївною , яка завжди знаходить  потрібні слова, погляд чи рух  щоб допомогти  зібратися та показати все те , на що вони  здатні.  Українська народна пісня  «Ходить сонко» у  їхньому виконанні  порадувала глядача у залі,  показала ніжну любов до української пісні та дружню творчу атмосферу колективу.

Під гучні оплески відбувалося урочисте нагородження . Подяку за участь в обласному  святі кобзарського мистецтва «Струни вічності» привезли  із Вінниці  і наші юні талановиті бандуристи.  Ця  талановита  юнь  зуміла передати  своїм співом та грою на бандурі  правду життя, розкрити   національну свідомість,  тисячолітню мудрість українського народу. «Проведення фестивалю ансамблів бандуристів такого рівня -  це велика подія, це великий вплив на розвиток культурної політики України та могутній  ідейно-естетичний потенціал для майбутнього», -  теза, що  переконливо прозвучала  дорогою додому з уст ще одного викладача музичної школи по класу бандури  – Стецюк Галини Федорівни.  На її думку,  фестиваль дійсно відкриває дорогу у світ національного мистецтва молодим талановитим музикантам, які незабаром  стануть  підкорювати найпрестижніші концертні зали нашої країни й всього світу.

Непроста історія кобзарства. Багато в ній славних героїчних сторінок, багато сумних та гірких, а ще більше недосліджених та втрачених. Але незважаючи на все, кобзарське мистецтво стає невідємною частиною життя українського народу, а кобза та бандура назавжди залишаються символами України.

 

 

Директор ДМШ    С.Дмитришин


 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше