Хто на сайті

На даний момент 20 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
Самовільне зайняття земельних ділянок. Що робити?
П'ятниця, 26 липня 2019 10:25

Останнім часом одним з найпоширеніших порушень земельного законодавства є самовільне захоплення земельної ділянки, особливо в Вінницькій області. Яке має значення вислів «Самовільне зайняття земельних ділянок» та яка послідовність дій при виявленні цього правопорушення обґрунтовують спеціалісти відділу “Теплицького бюро безоплатної правової допомоги”.

Визначення поняття «Самовільне зайняття земельних ділянок» міститься в Законі України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»де зазначено, що самовільне зайняття земельної ділянки – це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Таким чином, будь-яке використання земельної ділянки без належно оформлених документів можна розцінювати як самовільне зайняття.

Порядок належного оформлення передбачається Земельним кодексом України де зазначено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою (державного акта) та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Згідно  З К України стаття 22 Виникнення права власності та права користування земельною ділянкою.

Право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі ( на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Згідно з пунктом “б” частини першої статті 211 ЗК України: “громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення...б)самовільне зайняття земельних ділянок”.

Отже, якщо Вашу земельну ділянку самовільно захопили, необхідно звернутись до Держгеокадастру. Держінспектор, в свою чергу, має провести обстеження земельної ділянки, скласти акт обстеження земельної ділянки, визначити розмір шкоди, завданої її самовільним зайняттям та здійснити заходи із притягнення порушника до адміністративної відповідальності.

Крім того, Ви вправі звернутись до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування шкоди, завданої такими діями.

 

За безкоштовною правовою допомогою можна звернутись до Теплицького бюро правової допомоги, яке працює за адресою: провулок Поштовий, 7 смт.Теплик, Вінницька обл., 23800 з 9-00 до 18-00 год.


 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше